Isteni fahéjas csiga vegán
2019. 04. 04.
Sokakban él az a téves elképzelés, miszerint a kelttészták elkészítése nem lehetséges állati eredetű összetevők felhasználása nélkül, pedig de…
A fahéjas csiga lehet reggelik, délutáni kávézésok, tízóraik fénypontja, de jó választás akkor is, ha valami kevésbé krémesre, mégis édesre vágyunk.
Van valami nagyon melengető és harmonikus a fahéj és a cukor elegyében, ami talán magyarázható az egyszerű, édes íz és a fűszeresség találkozásával.
Fantasztikusan kiegészítik egymást. Míg Magyarországon a kakóscsiga minden más ízesítést elsöpör verhetetlen népszerűségével, addig más országokban-főként az Egyesült Állmokban és az Egyesült Királyságban, de még Svédországban is-a fahéjas csiga közkedveltebb. Ezt sütit nevezik “cinnamon rolls”-nak, “cinnamon bun”-nak, svédül pedig “kanelbulle” névre hallgat.
A kelttészták lelke természetesen az élesztő. A receptben semmi bonyolult nincsen, azonban fontos, hogy az élesztő megfelelően működésbe lépjen.
Ehhez el kell találnunk a tökéletes hőmérsékletet, amelyben az maradéktalanul aktiválódni tud, tehát a cukros növényi tej felmelegítésekor törekedjünk a tökéletes középútra: legyen langyos-tehát se túl meleg, sem pedig túl hideg. Dugjuk bele az ujjunkat, a bőrünkön jól tudjuk ellenőrizni.
Hozzávalók
A kelttésztához:
500 ml langyos zabtej vagy szójatej
120 g vegán vaj/margarin
50 g cukor
1 csomag szárított élesztő
700 g finomliszt
1 tk. só
Töltelék:
4-5 ek. margarin vagy növényi vaj
170 g barnacukor
4 tk. fahéj
Szósz:
Kb. 180 g porcukor + 2-3 ek. zabtej
1 citrom reszelt héja
Elkészítés
1. A langyos növényi tejben elkeverjük a cukrot és beleszórjuk a szárított élesztőt. Hagyjuk felfutni kb. 5-6 percig.
2. A lisztet összeforgatjuk a sóval, majd hozzá öntjük az olvasztott növényi vajat/margarint, valamint a felfutott élesztőt a cukros tejjel.
3. Egy fakanállal összedolgozzunk, a kezünkre váltva lazán összegyúrjuk, majd letakarva egy-másfél órán át, meleg helyen kelesztjük. Ehhez jó ötlet, praktikus helyszín az enyhén előmelegített, kikapcsolt sütő, azonban ez ne legyen 30-35 Celsius foknál melegebb.
4. A megkelt tésztát tiszta, alaposan belisztezett felületre fektetjük, néhányszor átgyúrjuk, majd 1,5-2 cm vastagra kinyújtjuk úgy, hogy nagyjából téglalap alakúra formázzuk. Ez azért fontos, mert a formázásnál a téglalap hosszabbik felét kezdjük majd összetekerni.
4. A kinyújtott tésztát megkenjük margarinnal, bőségesen megszórjuk a cukorral és a fahéjjal, majd a hosszabbik oldalánál kezdve szorosan feltekerjük, s egy éles késsel egyenlő méretű-kb. 3 cm vastag-csigácskákat vágunk, melyeket egy olajjal kikent tűzálló tálba teszünk vagy használjunk papírból készült, környezetbarát YAMA sütőformát, amit ide kattintva a webshopból meg is tudtok rendelni. Letakarva további 20-30 percig hagyjuk kelni őket.
5. A csigákat 180 Celsius fokra előmelegített sütőbe helyezzük, s 40-50 perc alatt készre sütjük. Figyeljük a süti széleit, hagyjuk szép aranybarnára sülni.
6. Mielőtt nekiesnénk, próbáljuk hűlni hagyni-ami nehéz lesz, mert isteni az illata és gyönyörűen meg is nőttek a csigák-készítsük el a szószt, melyhez egy tálban a porcukrot és a növényi tejet csomómentesre keverjük. A porcukor és a tej arányával játszva eldönthetjük, milyen sűrű öntetet szeretnénk készíteni. Legvégül reszeljük vele a citrom héját, s már el is készültünk.
Jó sütögetést kívánunk!
A recepthez tartozó videót megnézhetitek a Yama Kitchen csatornán, ide kattintva.
A fotókat Zergi Bori készítette.